Ystäväni nauroi, kun hän näki jääkaappini:

OIet niin japanilainen”, hän sanoi minulle.

Airbnb-huoneeni jääkaappi on pieni, mutta siellä on usein enemmän ruokaa kuin suomalaisjääkaapissani.

Japanissa jääkaapissani on lähes aina nattoa eli fermentoituja soijapapuja, tofua eri muodossa, misoa, soijakastiketta ja pikkelöityjä vihanneksia.

Kuivakaapistani löytyy useimmiten heti valmista misokeittoa, kuivattua merilevää ja tattarinuudeleita.

Hedelmäkorissani on yleensä banaaneja, sitrushedelmiä ja sesongin aikaan persimoneja. Omenoita ja avokadoja ostan yksittäin lähiseudun vihannes- ja hedelmäkojusta, josta teen suurimmaksi osaksi muutkin hevi-ostokset. Hinnat ovat siellä puolet halvempia kuin tavallisessa kaupassa.

Olen silti monta kertaa todennut jo muutaman viikon sisään, kuinka edullista ruoka on Japanissa Uuteen-Seelantiin verrattuna. Niin ulkona syöminen kuin ruokaostokset lähimarketista tulevat täällä yli puolet halvemmaksi.

Myös ulkona syöminen on Suomeen verrattuna selvästi edullisempaa Japanin Fukuokassa:

 

Käyn harvoin ostamassa monen päivän ruokatarvikkeita ennakkoon tai ylipäätään näin isoja ostoksia. Nyt vuorotteluvapaalla on aikaa käydä ruokakaupassa hakemassa juuri sitä, mitä sinä päivänä kaipaan.

Tai mikä on tarjouksessa tai näyttää hyvältä ravintolan ikkunassa.

Iltaisin kauppojen kala- ja lihatiskeillä on hyviä alennuksia. Valmiit ruoka-annokset, jotka tehdään kaupan keittiössä, saattavat myös olla tarjouksessa – tai sitten kokonaan loppu.

Neljällä–kuudella eurolla saa jo erittäin maistuvan luksuspakkauksen sushia tai vaikkapa eri kalalajeja. Kanaa ja riisiä voi puolestaan saada vaikkapa 300 jenillä eli 2,50 eurolla. Mutta vain euro lisää ja kanakulhon voi tilata lähiravintolassani; siellä kokkina on vanha mummeli ja kulhon lisäksi pöytään tulee aina kasviksia, misokeitto sekä vihreää teetä.  

Keskimäärin syön yhden kala-aterian päivässä ulkona. Jos olisin innostunut enemmän nuudeleista, saisi paikallisia udon- ja ramenkeittoja alle neljällä eurolla monesta ravintolasta.

Viime aikoina olen innostunut japanilaisesta tuoremehusta, joka on täysin erilaista kuin Suomessa. Myös valmisriisiä ostan silloin tällöin, koska huoneessani on huonot keittomahdollisuudet.

Ja mikä hassuinta: japanilainen riisi on todella kallista.

Esimerkiksi keittämätön ruskea riisi on täällä lähes kymmenen kertaa kalliimpaa kuin Suomessa, jossa riisi on pääosin thaimaalaista tai vietnamilaista.

Puolen kilon pakkaus hyvälaatuista ruskeaa riisiä saattaa maksaa noin kahdeksan–kymmenen euroa.

Toisaalta, riisi on paljon laadukkaampaa ja paremman makuista kuin vaikkapa muissa Aasian maissa.

Valmisriisipakkauksen saa täällä alle eurolla.

 

20,80 euron listaus

Loppuun täytyy kirjoittaa vielä sananen tofustakin, joka on suosikkiruokani vaikkapa salaatissa tai misokeiton lisänä.

Tofu se vasta edullista onkin täällä. Ja niin hyvää!

Kiinteää tofua saa eurolla, ja pieniä annosrasioitakin kolme samalla hinnalla. Suomessa mietin aina pitkään, haluanko tuhlata rahani kalliiseen tuontitofuun, joka ei maistu juuri miltään. 

Suosin misokeittopakkauksia, joita saa kolme eurolla. Tällä kauppareissulla ostin valmiin kupin, jonka voin ottaa mukaan ja vaikkapa lisätä kuumaa vettä japanin tunnin päätteeksi, jos kaipaan lämmintä ruokaa.

Yritin tähdätä ruokakaupassa 20 euroon, ja laskuni päättyikin 2 296 jeniin. Se on noin 19,30 euroa.

Mutta päälle tulevat vielä verot, joten kokonaissumma on noin 20,80 euroa jutun kirjoitushetken kurssilla laskettuna.

Näillä ruoilla pärjään hyvin kolme päivää, mutta osa saattaa jäädä hyvinkin vielä myöhemmäksi – riippuen päivän ulkoruokintatilanteesta.

 


Japanilaisessa kaupassa voi myös lämmittää valmisateriat suoraan tai lisätä kuumaa vettä esimerkiksi keittopakkauksiin.
Japanilaisessa kaupassa voi myös lämmittää valmisateriat suoraan tai lisätä kuumaa vettä esimerkiksi keittopakkauksiin.
Kaupan kassahenkilökunta pakkaa ostokset aina toiseen koriin, josta asiakas pakkaa ostokset itse kassiin sivupöydällä.
Kaupan kassahenkilökunta pakkaa ostokset aina toiseen koriin, josta asiakas pakkaa ostokset itse kassiin sivupöydällä.

 

Hinnat euroissa:

  1. Appelsiinimehu 1,25 euroa
  2. Valmisriisi (200 grammaa) 0,97
  3. Instant-tofukeitto 0,79
  4. Merilevä 1,33
  5. Instant-nuudelikuppi (110 g) 1,10
  6. Tuore pinaatti seesamikastikkeella (111 g) 1,50
  7. Iso riisipallo munakkaalla 1,66
  8. Fermentoidut soijapavut eli natto (3 x 45 grammaa) 0,75
  9. Silkkinen tofu (3 x 150 grammaa) 0,85
  10. Paistettu tofu 0,98
  11. Höyrytetty tofu 1,05
  12. Valmis tattarinuudeli (140 g) 0,40
  13. Japanilainen munakas (95 g) 0,90
  14. Avokado 1,33
  15. Banaani x 4 1,66
  16. Kurkku 0,80
  17. Höyrytetty kana (130 g) 2,16

Yhteensä 2 296 jeniä (19,30 euroa)
Veroineen 2 479 jeniä (20,80 euroa)

Viikonlopun ruokaostokset fukuokalaisesta marketista.
Viikonlopun ruokaostokset fukuokalaisesta marketista.

 

Lisää aiheesta:

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Seuraa 

Tervetuloa mukaan Adventuristan matkaan!
Olen Annakaisa, intohimoinen seikkailija ja Me Naisten toimittaja sekä bloggaaja.
Tämä blogi on täynnä matka- ja teetarinoita.
Contact: annakaisa_vaaraniemi@hotmail.com

Olen reissannut yhteensä 71 valtiossa.
Syyskuussa 2019 jäin vuorotteluvapaalle ja lähdin reissuun.

Nyt olen Japanin Fukuokassa (huhtikuu 2020).

Hae blogista

Blogiarkisto

2020
Tammikuu
2019
Joulukuu
Syyskuu
2018
Marraskuu
Toukokuu
Huhtikuu
Maaliskuu
2017
Joulukuu
Marraskuu
Lokakuu

Kategoriat

Instagram