Maitokahvit vs. Malediivien-loma – kumpi on sinun suosikkisi? Kuva: Shutterstock
Maitokahvit vs. Malediivien-loma – kumpi on sinun suosikkisi? Kuva: Shutterstock

Onko mielessäsi jatkuvasti unelmareissu Havaijille tai Malediiveille? Mitä vielä odotat? Kun aloitat säästämisen nyt, pääset kuuden kuukauden päästä paratiisilomalle.

Elämä on täynnä valintoja. Osa tekee arjestaan mukavampaa ostamalla suosikkijuomansa kahvilasta. Toisille siitä on puolestaan tullut vain tiedostamaton tapa, johon on helppo tarttua arjen kiireessä.

Jotkut puolestaan jättävät tällaiset tavat ja nautinnot pois arjestaan, kun mielessä on jotain suurempaa – kuten unelmamatka Malediiveille.

Koska vuosi voi tuntua joistakin liian pitkältä tavoitteelta, Me Naiset selvitti konkreettisia säästökohteita puoleksi vuodeksi ja vieläpä kokonaan ruuasta. Kerroimme kaksi päivää sitten viiden erilaisen ruokatalouden kuukausimenoista. Esimerkkitalouksilla kuluu ruokaan kuukaudessa 250–1 462 euroa. Osa heistä syö jo nyt pihistellen, ja halutessaan ruokaostoksilla voi säästää pitkän sentin.
Lue lisää! 5 kotitaloutta kertoo, kuinka paljon ruokaan kuluu kuukaudessa – pihistelijä syö ateriansa ulkona

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Esimerkiksi juhannuksesta jouluun ehtii kartuttaa yhdelläkin säästötoimenpiteellä 500–600 euroa. Se tarkoittaa esimerkiksi kahviloissa käynnin lopettamista tai omien lounaseväiden tekemistä 26 viikon ajan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Suomalaiset juovat paljon virvoitusjuomia ja kivennäisvesiä, noin 60 litraa vuodessa. Jos ostat jokaisena arkipäivänä kahden euron limsapullon, kuluu sinulla niihin yli 250 euroa puolessa vuodessa.

Yhdistelmäpihistelyllä voi myös saada merkittäviä säästöjä. Esimerkiksi viikoittaisen skumppapullon ja sushiaterian skippaaminen säästää jo 680 euroa esimerkkiajallamme. Aina voi myös tehdä muitakin säästeliäitä valintoja, kuten ostaa luksusjuuston sijasta perusjuustoa ja näin säästää useita kymppejä. Tai ostoskorista voi jättää pois viikoittaisen suklaalevyn.

Säästövinkkimme x 10

  1. Jätät ostamatta viikoittaisen karkkipussin tai suklaalevyn, á 3 euroa.
    Säästöä puolessa vuodessa: 78 euroa.
    Hei hei kakkupalat! Kuva: Shutterstock
    Hei hei kakkupalat! Kuva: Shutterstock
  2. Vaihdat kerran viikossa kakkupalan, á 7 euroa, pullaan, á 2 euroa.
    Säästöä puolessa vuodessa: 130 euroa.

     

  3. Jätät ostamatta viikoittaisen kakkupalan, á 7 euroa.
    Säästöä puolessa vuodessa: 182 euroa.

     

  4. Jätät arkipäivisin ostamatta virvoitusjuoma- tai kivennäisvesipullon, á 2 euroa.
    Säästöä puolessa vuodessa: 260 euroa.

    Skumppalasi, arjen luksusta vai pahinta tuhlausta? Kuva: Shutterstock
    Skumppalasi, arjen luksusta vai pahinta tuhlausta? Kuva: Shutterstock
  5. Jätät ostamatta viikoittaisen skumppapullon, á 12 euroa.
    Säästöä puolessa vuodessa: 316 euroa.

     

  6. Vaihdat kalliimman kahvijuoman, á 4,50 euroa, halvempaan eli 2 euroa maksavaan kahviin viisi kertaa viikossa.
    Säästöä puolessa vuodessa: 325 euroa.

     

  7. Jätät ostamatta jokapäiväisen proteiinipatukan, jäätelön tai muun pikkuherkun, á 2 euroa.
    Säästöä puolessa vuodessa:  364 euroa.

     

  8. Jätät ostamatta viikoittaisen sushiaterian, á 14 euroa.
    Säästöä puolessa vuodessa:  364 euroa.

    Malediivien makua kahvista? Kuva: Shutterstock
    Malediivien makua kahvista? Kuva: Shutterstock
  9. Jätät ostamatta kahvilajuomasi, á 4,50 euroa, viitenä päivänä viikossa ja ostat kotiin kaksi kahvipakettia (yhteensä 10 euroa).
    Säästöä puolessa vuodessa: 575 euroa.

     

  10. Jätät syömättä arkipäivisin työpaikkaruokalan lounaan, á 7 euroa, ja kokkaat itse ruokasi, á 2 euroa.
    Säästöä puolessa vuodessa: 650 euroa.

Lennot Malediiveille tammikuussa 2018 maksavat tämän jutun kirjoittamishetkellä halvimmillaan 440 euroa, meno-paluu.
Viikon omatoimimatka Malediiveille maksaa yöpymisten kanssa noin 600 euroa.

Lue lisää: Unelmien loma Malediiveilla – vain Kanarian-reissun hinnalla

Jos pystyt tekemään kaikki yllämainitut säästöt, riippuen kahvivalinnasta saat puolessa vuodessa säästöön 2 669–2 919 euroa. Sillä maksaa jo monta unelmienlomaa Malediiveilla.

Katso helpot ja halvat reseptimme!

  • Tästä ei ateria parane: Välimeren lihapullat ja muusi 1,20 euroa / annos.
  • Kiinteistökuningatar Kaisa Liski loihtii herkullisia annoksia edullisista raaka-aineista. Punajuuripihvien annoshinta on 2,50 euroa.
  • Pizza on perinteinen herkku ja neljä annosta valmistuu alle viidellä eurolla. Katso resepti tästä.
Sisältö jatkuu mainoksen alla